Drukuj

Średzka Komunikacja Publiczna już kursuje!

(2018-02-02)

Uruchomienie pierwszego etapu gminnej komunikacji zbiorowej w Gminie Środa Śląska stało się faktem. Od 31 stycznia br. prowadzone są regularne, liniowe przewozy na terenie miasta i północnej części gminy Środa Śląska.

Oficjalny start
Zanim rozpoczęły się regularne kursy, pojazdy przeszły jazdy testowe, a kierowcy szkolili się z obsługi busów i autobusów. 30 stycznia przy dworcu autobusowym w Środzie Śląskiej oficjalnie zaprezentowano tabor Średzkiej Komunikacji Publicznej oraz symbolicznym przecięciem wstęgi rozpoczęto funkcjonowanie komunikacji. – Mam głębokie przekonanie, że Gmina Środa Śląska uczestniczy w pozytywnej rewolucji, rewolucji transportowej. To innowacja w zakresie mobilności naszych mieszkańców, innowacja w zakresie elektromobilności – mówił podczas uroczystego otwarcia burmistrz Adam Ruciński. Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością m.in. poseł na Sejm RP Kornel Morawiecki, prof. Piotr Wrzecioniarz z Politechniki Wrocławskiej, prezes spółki Koleje Dolnośląskie Piotr Rachwalski oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy. - Na całym świecie wprowadza się pojazdy elektryczne. W Środzie Śląskiej jest obecnie 70% pojazdów elektrycznych. Takiego wyniku nie ma żadne miejsce w Polsce. Dostaliście wspaniały prezent – podkreślał prof. Piotr Wrzecioniarz z Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej.

Pierwsze dwa tygodnie – za darmo
Komunikacja miejska w gminie Środa Śląska będzie realizowana przez utworzoną 30 października 2017 gminną spółkę Średzka Komunikacja Publiczna. Teren Gminy podzielono na trzy strefy biletowe, a do dyspozycji pasażerów są zarówno bilety miesięczne, kwartalne, wakacyjne oraz jednorazowe. Wszystkie bilety sprzedawane będą w kasie Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej oraz w kasie dworca autobusowego. Dodatkowo kierowcy będą mieć w sprzedaży bilety jednorazowe. – Z płatnościami nie trzeba się śpieszyć, ponieważ do połowy lutego przejazdy na wszystkich liniach miejskich i podmiejskich są darmowe. W najbliższych dniach uruchomimy również aplikację, dzięki której każdy będzie mógł sprawdzić rozkład na swoim telefonie – wyjaśnia Jaromir Stawirej, prezes Średzkiej Komunikacji Publicznej sp. z o.o. Równolegle do komunikacji miejskiej uruchomiona została także Średzka Karta Mieszkańca, której posiadacze uprawnieni będą do 50% zniżek na bilety komunikacji gminnej. Szczegółowe informacje na temat wyrobienia karty można uzyskać w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej oraz na stronie internetowej www.srodaslaska.pl w zakładce ŚREDZKA KARTA MIESZKAŃCA (link).

Będzie więcej pojazdów i linii
Start przejazdów realizowanych przez Średzką Komunikację Publiczną sp. z o.o. to realizacja pierwszego etapu projektu, na który Gmina Środa Śląska uzyskała dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w lutym 2017 r. To jednak nie koniec inwestycji, ponieważ obecnie w Urzędzie Miejskim przygotowywana jest realizacja drugiego etapu, dzięki któremu gminny tabor autobusowy powiększy się o kolejne pojazdy niskoemisyjne, a linie komunikacyjne dotrą również do miejscowości w południowej części Gminy Środa Śląska. Całość projektu ma się zakończyć w IV kwartale tego roku.

ROZKŁADY JAZDY ŚKP (link)