Drukuj

Ostatnie godziny głosowania!

(2017-10-09)

Do północy 27 października można oddać głos na jeden z 6 projektów w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018. Mieszkańcy sami decydują, które zadania będą realizowane w Środzie Śląskiej.

Różnorodne pomysły

Do połowy września mieszkańcy Środy Śląskiej mogli składać swoje pomysły zmian na terenie miasta. Do Urzędu Miejskiego spłynęło 9 projektów, z których trzy zostały odrzucone ze względów formalnych i merytorycznych. Do kolejnego etapu przeszło więc 6 wniosków, które teraz podlegać będą ocenie mieszkańców – głosowanie potrwa od 10 do 27 października br. Park kalisteniczny przy średzkich Kajakach, park zabaw dla psów "Psigaj", modernizacja parkingu przy skrzyżowaniu ulic Kolejowej i Konstytucji 3-go Maja, uatrakcyjnienie terenu wypoczynkowego przy Kajakach, plac zabaw przy ul. Kopernika, czy skatepark przy ul. Górnej – to spis projektów, na które można głosować. Ich szczegółowy opis, wraz z lokalizacją i kosztami, znaleźć można na stronie srodaslaska.budzet-obywatelski.org. W puli Budżetu Obywatelskiego na 2018 jest 250 tys. zł, więc do realizacji w przyszłym roku zakwalifikują się zadania, które uzyskały największą liczbę punktów, aż do wyczerpania środków.

Zasady głosowania

Ponieważ projekty dotyczą terenu miejskiego, to głosować mogą jedynie mieszkańcy, którzy w roku przeprowadzania głosowania ukończyli lub ukończą 16 lat i posiadają miejsce zamieszkania na terenie miasta Środa Śląska. Głos można oddać tylko raz i tylko na jeden z projektów. Można to zrobić na dwa sposoby: w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Środzie Śląskiej w godzinach pracy urzędu oraz w formie elektronicznej na platformie budżetu obywatelskiego srodaslaska.budzet-obywatelski.org. W obu miejscach można się również zapoznać ze wszystkimi projektami. Po zakończonym głosowaniu nastąpi opublikowanie wyników, a zwycięskie projekty zostaną wpisane do budżetu Gminy Środa Śląska na 2018 r. W praktyce pomysłodawca nie otrzyma "do ręki" kwoty, o którą wnioskował, to Gmina odpowiedzialna będzie za realizację zadania od początku do końca. Wnioskodawca będzie jednak mógł uczestniczyć w realizacji projektu jako doradca. – Jesteśmy mile zaskoczeni, że mieszkańcy Środy Śląskiej tak ochoczo zaangażowali się w projekt, jakim jest pilotaż Budżetu Obywatelskiego. Liderzy projektów w złożonych zadaniach wykazali się ciekawymi pomysłami i kreatywnością. Z niecierpliwością czekamy na wyniki głosowania i liczymy na zaciętą rywalizację – zachęca Rafał Ratuszniak, inspektor w wydziale rozwoju przedsiębiorczości i współpracy z NGO, koordynator Budżetu Obywatelskiego.